SEAT Tarraco 1.4L TSI 7AT AWD (245 HP)
2018–
242
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1398cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 242bhp |
| Power | 180.2kW |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4735mm |
| Height | 1659mm |
| Boot Capacity | 759L |