SEAT Tarraco 1.5L TSI 6MT FWD (150 HP)
2018–
148
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
125
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 201km/h |
| Top Speed | 125mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4735mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1659mm |
| Wheelbase | 2789mm |
| Kerb Weight | 1524kg |
| Boot Capacity | 759L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |