SEAT Tarraco 2.0L TDI 7AT AWD (150 HP)
2018–
148
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4735mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1659mm |
| Wheelbase | 2789mm |
| Kerb Weight | 1728kg |
| Boot Capacity | 759L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |