SEAT Tarraco 2.0L TDI 7AT AWD (200 HP)
2018–
197
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147.1kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4735mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1659mm |
| Wheelbase | 2789mm |
| Boot Capacity | 759L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |