SEAT Toledo 1.0L TSI 6MT (95 HP)
2012–2018
94
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
125
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 69.9kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 201km/h |
| Top Speed | 125mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4483mm |
| Width | 1707mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1175kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs Or Drumb (Depends On Country) |