SEAT Toledo 1.2L 5MT (75 HP)
2012–2018
74
bhp
Power
13.9
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1198cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 113Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.9s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4483mm |
| Width | 1707mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1140kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs Or Drumb (Depends On Country) |