SKODA 100/110 100 1.0L 4MT RWD (42 HP)
1969–1977
42
bhp
Power
24
s
0–100 km/h
78
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 988cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 42bhp |
| Power | 31kW |
| Torque | 73Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 24s |
| Top Speed | 126km/h |
| Top Speed | 78mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4153mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 820kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155 Sr 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |