SKODA 100/110 110 1.1L 4MT RWD (73 HP)
1969–1977
72
bhp
Power
14.6
s
0–100 km/h
90
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1107cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 72bhp |
| Power | 53.7kW |
| Torque | 91Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.6s |
| Top Speed | 145km/h |
| Top Speed | 90mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4153mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 790kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |