SKODA 110R 1.1L 4MT (52 HP)
1970–1982
51
bhp
Power
18.5
s
0–100 km/h
90
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1107cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 51bhp |
| Power | 38.2kW |
| Torque | 86Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18.5s |
| Top Speed | 145km/h |
| Top Speed | 90mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4155mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1341mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 880kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155 Sr 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |