SKODA Citigo-e IV 61 Kw FWD (83 HP)
2019–
82
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
81
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 82bhp |
| Power | 61kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 130km/h |
| Top Speed | 81mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3597mm |
| Width | 1646mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2492mm |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |