SKODA Citigo 3 doors 1.0L 5MT FWD (68 HP)
2017–
67
bhp
Power
16.3
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 90Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.3s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3597mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2421mm |
| Kerb Weight | 1033kg |
| Boot Capacity | 252L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |