SKODA Citigo 5 doors 1.0L MPI 5MT FWD (75 HP)
2012–2017
74
bhp
Power
13.2
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 95Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.2s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 5.9L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3564mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2421mm |
| Kerb Weight | 929kg |
| Boot Capacity | 252L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |