SKODA Fabia Combi 1.0L MPI 5MT FWD (75 HP)
2018–
74
bhp
Power
15.2
s
0–100 km/h
105
mph
Top Speed
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55.2kW |
| Torque | 95Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.2s |
| Top Speed | 169km/h |
| Top Speed | 105mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Urban | 5.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4963mm |
| Width | 1732mm |
| Height | 1468mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1106kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |