SKODA Fabia Combi 1.2L 12V 5MT (65 HP)
2000–2007
63
bhp
Power
16.3
s
0–100 km/h
101
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1198cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 63bhp |
| Power | 47kW |
| Torque | 113Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.3s |
| Top Speed | 163km/h |
| Top Speed | 101mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4221mm |
| Width | 1646mm |
| Height | 1453mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1170kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R14T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |