SKODA Fabia Combi 1.9L TDI 5MT FWD (105 HP)
2008–2014
103
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 191km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4229mm |
| Width | 1638mm |
| Height | 1488mm |
| Wheelbase | 2459mm |
| Kerb Weight | 1165kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |