SKODA Fabia Combi 2.0L 5MT (115 HP)
2000–2007
114
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 169Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 11L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4221mm |
| Width | 1646mm |
| Height | 1453mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1220kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50 R15H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |