SKODA Fabia RS 1.9L TDI 6MT FWD (130 HP)
2003–2007
129
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4003mm |
| Width | 1646mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1320kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/45 R16V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |