SKODA Fabia Sedan 1.4L 16V 5MT FWD (75 HP)
2001–2006
74
bhp
Power
14.1
s
0–100 km/h
104
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 126Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.1s |
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4221mm |
| Width | 1646mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1090kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R14T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |