SKODA Fabia Sedan 1.4L TDI 5MT FWD (69 HP)
2001–2006
68
bhp
Power
15.8
s
0–100 km/h
104
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1422cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.8s |
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4221mm |
| Width | 1646mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1235kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R14T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |