SKODA Fabia 1.0L MPI EVO 5MT (65 HP)
2021–
64
bhp
Power
15.5
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 64bhp |
| Power | 47.8kW |
| Torque | 93Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.5s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4107mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2563mm |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |