SKODA Fabia 1.2L 6V 5MT FWD (60 HP)
2007–2014
59
bhp
Power
16.5
s
0–100 km/h
39.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1198cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 108Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.5s |
| Top Speed | 155km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.8mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3988mm |
| Width | 1638mm |
| Height | 1499mm |
| Wheelbase | 2459mm |
| Kerb Weight | 1015kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |