SKODA Fabia 1.2L TSI 5MT FWD (86 HP)
2007–2014
84
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
45
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1197cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3988mm |
| Width | 1638mm |
| Height | 1499mm |
| Wheelbase | 2459mm |
| Kerb Weight | 1025kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |