SKODA Fabia 1.4L TDI 5MT FWD (105 HP)
2014–2018
103
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
67.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1422cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 67.2mpg |
| Combined | 3.5L/100km |
| Urban | 3.9L/100km |
| Extra-Urban | 3.3L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3993mm |
| Width | 1732mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1165kg |
| Boot Capacity | 331L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |