SKODA Fabia 1.5L TSI EVO 7AT (150 HP)
2021–
148
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4107mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2563mm |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |