SKODA Fabia 1.6L TDI 5MT FWD (75 HP)
2007–2014
74
bhp
Power
14.2
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
56
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 195Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.2s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 56mpg |
| Combined | 4.2L/100km |
| Urban | 5.1L/100km |
| Extra-Urban | 3.6L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3988mm |
| Width | 1638mm |
| Height | 1499mm |
| Wheelbase | 2459mm |
| Kerb Weight | 1100kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |