SKODA Favorit 1.3L 5MT (54 HP)
1989–1995
54
bhp
Power
15.5
s
0–100 km/h
31
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1289cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 54bhp |
| Power | 40kW |
| Torque | 89Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.5s |
| Top Speed | 145km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3815mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 875kg |
| Boot Capacity | 252L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |