SKODA Felicia Combi 1.3 LX 5MT FWD (54 HP)
1995–2001
53
bhp
Power
17.5
s
0–100 km/h
94
mph
Top Speed
40.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 53bhp |
| Power | 39.7kW |
| Torque | 124Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17.5s |
| Top Speed | 151km/h |
| Top Speed | 94mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.5mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4199mm |
| Width | 1638mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1058kg |
| Boot Capacity | 447L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |