SKODA Karoq 1.0L TSI EVO 6MT (110 HP)
2021–
108
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4389mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1603mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1355kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17 94V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Disc |