SKODA Karoq 2.0L TDI 6MT AWD (190 HP)
2017–2021
187
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
131
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.7kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 211km/h |
| Top Speed | 131mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4382mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1603mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1591kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |