SKODA Karoq 2.0L TDI EVO 7AT (116 HP)
2021–
114
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85.3kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4384mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1628mm |
| Wheelbase | 2624mm |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17 94V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Disc |