SKODA Kodiaq 2.0L TDI 7AT AWD (177 HP)
2016–2021
175
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 175bhp |
| Power | 130.2kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4696mm |
| Width | 1882mm |
| Height | 1676mm |
| Wheelbase | 2791mm |
| Kerb Weight | 1707kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |