SKODA Octavia Combi 4x4 1.0L TSI 6MT AWD (115 HP)
2013–2017
113
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.5L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4658mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1485kg |
| Boot Capacity | 609L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |