SKODA Octavia Combi 4x4 1.2L TSI 6MT AWD (105 HP)
2013–2017
104
bhp
Power
120
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 104bhp |
| Power | 77.2kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4658mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1247kg |
| Boot Capacity | 609L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |