SKODA Octavia Combi 4x4 1.8L TSI 6AT AWD (180 HP)
2013–2017
177
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
141
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1789cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 281Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 227km/h |
| Top Speed | 141mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4658mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
| Boot Capacity | 609L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |