SKODA Octavia Combi 4x4 1.8L TSI 6MT AWD (160 HP)
2009–2013
158
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
31
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4569mm |
| Width | 2017mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1395kg |
| Boot Capacity | 606L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |