SKODA Octavia Combi RS 2.0L TDI 6AT FWD (184 HP)
2014–2017
181
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
142
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 181bhp |
| Power | 135kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 229km/h |
| Top Speed | 142mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4684mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1453mm |
| Wheelbase | 2680mm |
| Kerb Weight | 1507kg |
| Boot Capacity | 609L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |