SKODA Octavia Combi RS 2.0L TSI 6AT FWD (230 HP)
2014–2017
227
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 227bhp |
| Power | 169.2kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4684mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1453mm |
| Wheelbase | 2680mm |
| Kerb Weight | 1387kg |
| Boot Capacity | 609L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |