SKODA Octavia I Combi 1.9L TDI 5MT FWD (100 HP)
1997–2004
99
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4514mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1365kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |