SKODA Octavia II 1.4L 5MT FWD (75 HP)
2004–2008
74
bhp
Power
15.5
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 126Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.5s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 9.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4572mm |
| Width | 1768mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1305kg |
| Boot Capacity | 561L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |