SKODA Octavia RS IV 1.0L TSI e-Tec 7AT (110 HP)
2019–
108
bhp
Power
Engine
| Cylinders | 3 |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2680mm |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/35 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |