SKODA Octavia RS IV 1.4L TSI 6AT (245 HP)
2019–
242
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
Engine
| Power | 242bhp |
| Power | 180.2kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2680mm |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/35 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |