SKODA Octavia Scout 1.8L TSI 6MT AWD (160 HP)
2009–2013
158
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
131
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 117.7kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 211km/h |
| Top Speed | 131mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4585mm |
| Width | 1783mm |
| Height | 1534mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1430kg |
| Boot Capacity | 606L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |