SKODA Octavia Scout 1.8L TSI 7AT AWD (180 HP)
2014–2017
178
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 132.4kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4684mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1532mm |
| Wheelbase | 2667mm |
| Kerb Weight | 1422kg |
| Boot Capacity | 609L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |