SKODA Octavia Scout 2.0L TDI 7AT AWD (184 HP)
2014–2017
181
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
136
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 181bhp |
| Power | 135.3kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 219km/h |
| Top Speed | 136mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4684mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1532mm |
| Wheelbase | 2667mm |
| Kerb Weight | 1481kg |
| Boot Capacity | 609L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |