SKODA Octavia 1.0L TSI 7AT FWD (115 HP)
2017–2019
113
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4671mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1247kg |
| Boot Capacity | 589L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 91V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |