SKODA Octavia 1.4L G-TEC 7AT FWD (110 HP)
2017–2019
108
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1395cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 5.1L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4671mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1332kg |
| Boot Capacity | 589L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 91V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |