SKODA Octavia 1.4L TSI 7AT (122 HP)
2008–2012
120
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 120bhp |
| Power | 89.7kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4567mm |
| Width | 2017mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2576mm |
| Kerb Weight | 1230kg |
| Boot Capacity | 558L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |