SKODA Octavia 1.6L 5MT (100 HP)
2008–2012
101
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
31.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1595cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 148Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.7mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 10L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4567mm |
| Width | 2017mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2576mm |
| Kerb Weight | 1210kg |
| Boot Capacity | 558L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |