SKODA Octavia 1.6L TDI 5MT (105 HP)
2008–2012
104
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 104bhp |
| Power | 77.2kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4567mm |
| Width | 2017mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2576mm |
| Kerb Weight | 1265kg |
| Boot Capacity | 558L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |