SKODA Octavia 1.9L TDI 6AT (105 HP)
2008–2012
103
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 7.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4567mm |
| Width | 2017mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2576mm |
| Kerb Weight | 1305kg |
| Boot Capacity | 558L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |